POSJETITE KURAN.BA
 
 

zekatul fitr

T. Muhened | Saff br/str. 25

Allahov Poslanik je naredio zekatul-fitr da ocisti postaca od ružna i nepristojna govora i da bude hrana siromasima.





MUDROST PROPISIVANJA


Zekatul fitr je jedan od šartova uspjeha na dunjaluku i ahiretu, kako to veli Svevišnji Allah u Kur'anu: “Uspjece samo oni koji ga (imetak) ociste, cesto spominju svoga Gospodara i molitvu obavljaju." (Prijevod znacenja, El-E'ala, 14.-15.) Od Ebu Seida el-Hudrija, r.a. se prenosi da je rekao: "Resulullah, s.a.v.s. bi objašnjavajuci ajet: "Uspjece samo oni koji ga ociste, cesto spominju svoga Gospodara i molitvu obavljaju," rekao: ”To su oni koji svoj zekatu-l-fitr podijele prije nego li dodu na musallu da klanjaju bajram-namaz." (Bilježi Ibn Merdevijeh) Hafiz el-Bejheki i Ibn Ebi Hatim prenose od Abdullaha ibn Omera, r.a. da je rekao: “Ovaj ajet je objavljen u povodu davanja sadekatul-fitra prije nego li se klanja bajram -namaz." Grupa tabi'ina je smatrala da nema bolje sadake od sadekatul-fitra i da se napoje oni koji su mnogo žedni. Ova sadaka predstavlja sredstvo za cišcenje postaca od ružnih i nevaljalih rijeci koje je izgovorio prilikom posta. Od Ibn Abbasa r.a. se prenosi da je rekao: "Allahov Poslanik s.a.v.s., je naredio zekatul-fitr da ocisti postaca od ružna i nepristojna govora, i da bude hrana siromasima. Ko je udjeli prije bajram-namaza ubrojati ce mu se kao primljeni zekat, a ko je udijeli poslije bajram-namaza, tada mu se ubraja u obicnu sadaku." (Bilježe Ebu Davud i Ibn Madže) Kao što je opce poznato bilježe se mnogi kur'anski ajeti i Resulullahovi hadisi koji ukazuju na vrijednost sadake bez obzira bila ona naredena ili pohvalna. Iz gore spomenutog hadisa Ibn Abbasa jasno se može zakljuciti mudrost propisivanja sadekatul-ifitr, a to je: cišcenje postaca, briga za siromašnim na nacin da ne dolaze u situaciju da traže pomoc, nego bogati odlaze njima i pomažu im, unošenje srece i radosti u srca siromašnih za vrijeme bajrama, na dan kada se svi muslimani raduju njegovu dolasku. Resulullah, s.a.v.s. je rekao: "Poštedite ih ovaj dan da obilaze druge i traže pomoc!" (Bilježe Ed-Darekutni i Bejheki) Pored ovoga islamska ulema je pridodala još neke mudrosti njegova propisivanja:

- Ona predstavlja zekat na tijelo, da ga Allah sacuva zdravim još jednu godinu,


- Odraz zahvalnosti Svevišnjem Allahu na blagodatima koje je dao postacima i što im je omogucio da u pokornosti Njemu provedu ovaj mubarek mjesec.

PROPIS U ŠERIJATU

Zekatul-fitr je vadžib-obavezan, kako se navodi u hadisu kojeg bilježe Buhari i Muslim od Ibn Omera, r.a. da je rekao: "Allahov Poslanik s.a.v.s je propisao zekatul-fitr u ramazanu ljudima u visini jednog sa'a temri ili jecma za svakog slobodnog i roba, muško i žensko od muslimana." U Buharijinoj predaji se bilježi: “Mladim i odraslim muslimanima."

Ova institucija je vadžib za svakog muslimana licno i za one koje je dužan izdržavati kao što su: žena, djeca, roditelji ukoliko su stari, posluga koja radi kod njega, uz uvjet da posjeduje odredenu kolicinu imetka.


OBVEZUJUCA KOLICINA HRANE

Ta kolicina je sa' od temri, jecma, pšenice, groždica, riže, kukuruza, ili drugih žitarica koje se koriste za kuhanje. Obavezno ju je izdvojiti ukoliko se posjeduje za sebe i svoju porodicu dovoljno hrane u toku bajramskih dana. Kolicina od jednog sa'a jeste 4 mudda, a mudd je mjera koja predstavlja napunjene dvije šake srednje velicine. A ko ne bude posjedovao dovoljnu kolicinu, neka izdvoji koliko može, shodno rijecima Svevišnjeg Allaha: "Zato se Allaha bojte koliko god možete, i slušajte i pokoravajte se i milostinju udjeljujte- za svoje dobro. A oni koji budu sacuvani gramzljivosti, oni ce biti od onih koji ce uspjeti." (Prijevod znacenja, Et-Tegabun, 16.)

NOVCANA PROTUVRIJEDNOST

Vecina islamske uleme stoji na stanovištu da nije dozvoljeno covjeku da udijeli zekatul-fitr u novcanoj protuvrijednosti hrane, jer se to kosi sa naredbom Poslanika, s.a.v.s. i kosi se sa postupcima i praksom ashaba r.a. Prenosi se od Ebu Seida el-Hudrija, r.a. da je rekao: "Mi smo zekatul-fitr davali u hrani ili sa' jecma, pšenice, temri, ili groždica." (Muttefekun alejhi) A da je novcana protuvrijednost bolja, oni bi je zasigurno davali. Ono što potvrduje ispravnost stava vecine islamskih ucenjaka jeste cinjenica da kada se udjeljuje u kolicini, to je vidljiva sadaka, a kada se udjeljuje u novcu ,to je skrivena sadaka. Kada se udjeljuje sa' hrane ili žitarica, to postaje javno i opcte poznato medu svim muslimanima, velikim i malim, i u udjeljivanju se ogleda i oblik medusobnog upoznavanja muslimana, dok se udjeljivanje u novcu svodi samo na poznavanje dviju osoba, onaj koji udjeljuje i onaj koji uzima. Zekatul-fitr je vidljiva obaveza i nije dozvoljeno je tajno udjeljivati, kao što nije dozvoljeno udjeljivati je u nekom drugom, osim propisanom, vremenu.

VRIJEME DAVANJA

Obaveza nastupa sa nastupanjem bajramske noci, a postoje tri vremena njegova izdvajanja:

1. Vrijeme kada je dozvoljeno, a to je izdvajanje prije bajrama na dan ili dva, jer se bilježi od Ibn Omera da je rekao: “Ashabi su izdvajali zekatul-fitr prije bajrama na dan ili dva."


2. Najbolje vrijeme je od zore pa sve do pocetka klanjanja bajram-namaza, jer je Allahov Poslanik s.a.v.s zabranio da se izdvaja poslije klanjanja bajram-namaza.

3. Vrijeme nadoknade je vrijeme poslije bajram-namaza pa dalje. Islamska ulema se složila da je covjek dužan izdvojiti zekatu-l-fitr sve dok je živ i dok hoda dunjalukom i da nikada sa njega nece spasti ta obaveza.


ko daje i kome se daje

1. Dozvoljeno je udijeliti zekatul-fitr na bilo koju od osam kategorija spomenutih u ajetu o zekatu iz sure Et-Tewbe 60. ajet, a siromasi su najpreci da im se udijeli, kao što se jasno vidi iz spomentuog hadisa Ibn Abbasa r.a. u kome se kaže: "..i hrana siromasima."

2. Spada obaveza zekatul-fitra sa onog koji sam ne posjeduje bajramsku dnevnu potrepštinu, jer: "Allah ne obavezuje covjeka što nije u mogucnosti."


3. Dozvoljeno je da grupa da svoj zekatul-fitr jednoj osobi i da jedan udijeli grupi.

4. Lijepo je da se udijeli i za djecu koja su još u utrobi svojih majki, jer je tako prakticirao Osman ibn Affan, r.a. treci halifa.