POSJETITE KURAN.BA
 
 

srdzba i ljutnja

Remzija Huric | Saff br/str. 38

Mu'az ibn Enes, r.a., prenosi da je Allahov Poslanik, s.a.v.s., rekao:"Ko savlada svoju srdžbu i onda kada bude u stanju da je ispolji, Allah, s.v.t., ce ga pozvati na Kijametskom danu pred cijelim svijetom da sebi izabere koju god hoce od džennetskih hurija." (Ebu Davud, Tirmizi - hasen)





Sve pojave, predmeti, osobe i razlicite situacije izazivaju kod covjeka pozitivne i negativne doživljaje, tako da on cesto zapadne u srdžbu i ljuti se zbog svoje slabosti. Nekada to cini opravdano, a veoma cesto se ljuti i zbog sitnice. Srdžba opija razum i donosi nepromišljene postupke i neželjene situacije. Ona uglavnom kratko traje, ali ostavlja velike posljedice, tako da dovodi do poremecaja krvotoka, podiže krvni pritisak, mijenja boju kože, disanje mijenja svoj ritam, nastaju stomacni poremecaji itd. Uzroci srdžbe mogu biti organskog porijekla (glad, žed), razlicite prepreke u ostvarivanju nekog cilja, izgubljena stvar, druge osobe, nesanica, nedostatak sabura, blagosti i opraštanja. Djeca i odrasli reaguju srdžbom kada ih ogranicavamo u necemu, s tim što mladi uzrast jace manifestuje ljutnju. Intenzitet ovog osjecanja (srdžbe) krece se od sitnih, ali cestih negodovanja do bezumnog bijesa. Istraživaci su utvrdili da su uzroci cestih negodovanja prije svega drugi ljudi, njihovi postupci i njihove osobine. Ponekad se ta agresivnost ispoljava prema objektu ili osobi koja je izazvala srdžbu, ali se agresivnost cesto ispoljava prema drugim osobama koje nisu vezane za izvor ljutnje.

Vjernik ima pravo da se ljuti u situacijama kada se vrijedaju i ne poštuju Allahovi propisi, jer se u takvim situacijama ljutio i Allahov Poslanik, s.a.v.s. Poslanik, s.a.v.s., bi se ljutio i njegovo lice bi promijenilo boju kada bi naišao na rušenje ugleda vjere, ili kada bi naišao na neko loše sprovodenje njenog propisa, ili nemarnosti u uspostavljanju njenih hududa (kazni ili granica). Znaci, vjernik ima pravo da se ljuti samo radi Allaha i Njegovog zadovoljstva, a ne radi sebe i svojih prohtjeva. Srdili su se i drugi Allahovi poslanici zbog zapostavljanja i nepoštovanja Allahovih naredbi, kao npr. Musa, a.s., i Junus, a.s. Allah, s.v.t., kaže: "I Musa se narodu svome vrati srdit i žalostan. "O narode moj" - rece, "zar vam Gospodar vaš nije dao lijepo obecanje? Zar vam se vrijeme oduljilo, ili hocete da vas stigne srdžba Gospodara vašeg, pa se zato niste držali obecanja koje ste mi dali!" (Prijevod znacenja - Ta-ha, 86.)


Musa, a.s., bio je srdit i žalostan zbog toga što su Izraelcani u njegovoj odsutnosti poceli obožavati tele i na taj nacin iznevjerili obecanje koje su mu dali.

Allah, s.v.t., kaže: "I Zunnunu se, kada srdit ode i pomisli da ga necemo kazniti, - pa poslije u tminama zavapi: "Nema boga sem Tebe! Hvaljen nek Si! A ja sam se zaista prema sebi ogriješio." (Prijevod znacenja - El-Enbija, 87.) Zunnun je drugo ime za vjerovjesnika Junusa, a.s., upucenog narodu drevnog grada Ninive. On se rasrdio na svoj narod zbog nepoštovanja Allahovih propisa. Junus, a.s., napustio je svoj narod bez dopuštenja Allaha, s.v.t., pa je onda zbog svoje pogreške postao plijen velike ribe. Medutim, Allah, s.v.t., spasio ga je tegobe, jer se on iskreno pokajao.


SAVLAÐIVANJE SRDŽBE I LJUTNJE


Savladivanje srdžbe ubraja se u najbolja svojstva muslimana i muslimanki, koje Allah, s.v.t., voli kod Svojih robova vjernika. Prenosi se od Ebu Hurejre, r.a., da je Poslanik, s.a.v.s., rekao: "Tri stvari spašavaju, tri uništavaju. Spašavaju: strah od Allaha javno i tajno, držanje pravog puta u siromaštvu i bogatstvu, zatim pravednost u radosti i ljutnji. Uništavaju: prevelika škrtost, prepuštanje prohtjevima i visoko mišljenje o sebi (divljenje samom sebi)." Od Allahovog Poslanika, s.a.v.s., neki covjek tražio savjet i on mu je uputio savjet jednom rjecju: "Ne ljuti se." Covjek je nekoliko puta ponavljao rijeci: "Posavjetuj me", a odgovor Allahovog Poslanika, s.a.v.s., svaki put bi bio sadržan u rijeci koja u sebi sadrži plemeniti moral: "Ne ljuti se." Lijek protiv srdžbe i ljutnje je praštanje, sabur, samosavladivanje, blagost i lijepo ponašanje itd.

PRAŠTANJE


Uzvišeni Allah obecava Džennet onima koji se u srdžbi savladuju i ljudima praštaju. Tako je rekao Allah, s.v.t.: "... i nastoje da zasluže oprost Gospodara svoga i Džennet prostran kao nebesa i Zemlja, pripremljen za one koji se Allaha boje, za one koji, i kada su u obilju i kada su u oskudici, udjeljuju i koji srdžbu savladuju i ljudima praštaju - a Allah voli one koji dobra djela cine." (Prijevod znacenja - Ali Imran, 133.-134.) Uzvišeni kaže: "Sve što vam je dato - samo je uživanje na ovom svijetu, a ono što je u Allaha - bolje je i trajnije za one koji vjeruju i u Gospodara svoga se uzdaju; za one koji se klone velikih grijeha i razvrata i koji kada ih ko rasrdi, opraštaju." (Prijevod znacenja - Eš-Šura, 36.-37.) Sve što je ljudima dato na dunjaluku od uživanja prolazno je, pa zato vjernici treba da praštaju da bi zaradili blagodati onoga svijeta, jer se srdžbom ne postižu blagodati onoga svijeta, kao ni ovoga svijeta.

STRPLJIVOST


Allah, s.v.t., nagraduje za strpljivost, pa kaže: "Mi cemo sigurno one koji su strpljivi nagraditi ljepšim od onoga što su cinili." (Prijevod znacenja - En-Nahl, 96.) Uzvišeni kaže: "Samo oni koji budu strpljivi, bice bez racuna nagradeni." (Prijevod znacenja - Ez-Zumer, 10.) U drugom ajetu, Allah, s.v.t., kaže: "O vjernici, tražite pomoc u strpljivosti i namazu. Allah je doista sa strpljivima.". (Prijevod znacenja - El-Bekare, 153.) Poslanik, s.a.v.s., kaže: "Niko nije dobio bolji i veci dar od sabura." (Buharija) Dovoljno nam govore ovi ajeti i hadis o vrijednosti sabura.

SAMOSAVLAÐIVANJE


Da bi ukazao na važnost samosavladivanja Muhammed, s.a.v.s., je rekao da je najjaci onaj covjek koji savlada samog sebe u srdžbi. Znaci: "Nije junak onaj koji u hrvanju sve savlada (obara), nego je junak onaj koji vlada sobom pri srdžbi." (muttefekun alejhi)

BLAGOST


Muslimani i muslimanke moraju posjedovati blagost, jer ako je ne budu imali medu njima ce vladati nemir, srdžba, nerazumijevanje i druge ružne stvari koje naš Stvoritelj ne voli i s cime nije zadovoljan. Vjernici srdžbu zamjenjuju blagim i finim postupcima, jer u hadisu stoji: "Allah, uistinu, voli blagost u svemu." (Buharija) Takoder: "Onaj ko bude pažljiv, blag i nježan, Allah, s.v.t., ce ga sacuvati od vatre." (Hakim i Bejheki)

Srdžba dolazi od šejtana. Da bismo pobijedili njega i njegove spletke moramo moliti Allaha da nas okiti plemenitim osobinama kao što su: praštanje, blagost, samosavladivanje, sabur, lijepo ponašanje itd. Ako nas ne budu krasile ove osobine, možemo izazvati Allahovu srdžbu, koja nas može odvesti u Džehennem i na taj nacin da izgubimo i dunjaluk i Ahiret.


U srdžbi se može cesto reci ono što se ne bi nikada reklo u lijepom raspoloženju, što može veoma negativno uticati na onoga ko se srdi i na koga se srdi.

LIJEPO PONAŠANJE


Muslimani se moraju lijepo ponašati u svakoj situaciji, bez obzira šta ih zadesilo. Poslanik, s.a.v.s., kaže: "Ja garantujem kucu u dnu Dženneta onome ko ostavi prepirku, pa makar i bio u pravu; garantujem kucu u sredini Dženneta onome ko ostavi laž, pa makar se i šalio, i garantujem kucu u vrhu Dženneta onome ko ima lijep ahlak (ponašanje)." (Ebu Davud i Ed-Dija')

Kada vjernika ili vjernicu snade srdžba, trebaju uciti dovu: "Utjecem se Allahu od prokletog šejtana." Da nas Allah, s.v.t., ucini od onih koji se istinski drže pravog i jedinog ispravnog puta Islama. Amin!